مزدوران دیکتاتوری اسلامی

تصویر چهره: FaceImage
تصویر1 : Image
کد:
1171
نام:
علی
نام خانوادگی:
وکیلی راد
لغب:

      
سمت اداری:

      
آدرس محل کار:

      
آدرس خانه:

      
آدرسهای دیگر:

      
تلفن همراه:

      
تلفن خانه:

      
تلفنهای دیگر:

      
تاریخ تولد:

      
محل تولد:

      
توضیحات:
قاتل شاپور بختیار، آخرین نخست وزیر ایران پیش از انقلاب اسلامی.

در تاریخ هشتم مرداد هفتاد و یک علی‌وکیلی راد و محمد آزادی دو گذرنامه جعلی دریافت می‌کنند و دو ماه بعد از سفارت فرانسه در تهران با گذرنامه جعلی تقاضای ویزا می‌کنند. معرف آنها به سفارت، محمد هندی مشاور بازرگانی شرکت سیفاکس بوده است. آنها در استامبول اقامت گزیده و با دریافت دو گذرنامه جعلی ترکیه‌ای از سفارت سوییس درخواست ویزا می‌کنند. با توجه به طولانی شدن زمان صدور ویزا و منقضی شدن ویزای فرانسه، آنها با پاسپورت‌های واقعی خود دوباره از سفارت فرانسه، درخواست ویزا می‌کنند. آنها همچنین اقدام به دریافت ویزای جعلی سوییس برای گذرنامه‌های ترکیه‌ای می‌کنند. آنها پس از ورود به فرانسه مورد استقبال فریدون بویراحمدی قرار گرفته و در هتلی در پاریس مستقر می‌شوند. در روز انجام جنایت، آنها گذرنامه خود را به نگهبان درب منزل بختیار تحویل می‌دهند و پس از انجام بازرسی بدنی وارد می‌شوند. بختیار و منشی‌اش را با کارد آشپزخانه‌ای که در منزل موجود بوده به قتل می‌رسانند و سپس گذرنامه‌هایشان را تحویل می‌گیرند و از محل خارج می‌شوند. موضوع قتل تا فردا فاش نمی‌شود. قاتلان به مرز سوییس مراجعه می‌کنند اما پلیس متوجه جعلی بودن ویزاها می‌شود و آنها را به فرانسه برمی‌گرداند. آنها پس از چهار روز به صورت غیرقانونی از مرز می‌گذرند و وارد سوییس می‌شوند و این زمان از هم جدا می‌شوند. از سرنوشت محمد آزادی اطلاعی در دست نیست هر چند تماس‌های تلفنی او پس از این ماجرا با استامبول، توسط پلیس ترکیه ضبط شده و در اختیار دادگاه قرار گرفته است و حدس زده می‌شود که به ایران گریخته باشد. علی وکیلی‌راد اما به قراری که با رابط داشته دیر می‌رسد و پس از چند روز دستگیر و به فرانسه بازگردانده می‌شود. مسعود هندی (مدیر دفتر صدا و سیما در پاریس و مشاور بازرگانی سیفاکس) نیز دستگیر می‌شود و می‌گوید که درخواست ویزا را به توصیه فردی به نام حسین شیخ‌عطار انجام داده است.

دادگاهی در فرانسه در حکمی به اخراج علی وکیلی‌راد از فرانسه رأی مثبت داد که این حکم به معنای آزادی او بود. این حکم تنها چند روز پس از آزادی کلوتیلد ریس شهروند فرانسوی زندانی در ایران صادر و علی وکیلی راد سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۹ به تهران بازگشت.[۳]

برخی رسانه‌ها اعلام کرده‌اند که آزادی دو شهروند ایرانی و یک شهروند فرانسوی در هفته‌های اخیر، حاکی از توافق پشت پرده میان تهران و پاریس است. این در حالی است که مقام‌های ایران هرگونه توافق در زمینه آزادی شهروندان خود را تکذیب کرده‌اند.[۴][۵] مبادله ریس و علی وکیلی‌راد مسئله‌ای بود که در ابتدا فرانسوی‌ها سخت با آن مخالفت می‌ورزیدند و حتی وقتی عبدالحی واد رئیس جمهور سنگال پس از سفر به ایران درخواست ایران برای انجام این مبادله را اعلام کرد وزیر امور خارجه فرانسه آن را شرم‌آور توصیف کرد.

وکیلی‌راد در تهران از سوی حسن قشقاوی، معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی و کاظم جلالی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، مورد استقبال قرار گرفت. در همین حال کاظم جلالی، از نمایندگان مجلس ایران که در این مراسم استقبال حضور داشت آقای وکیلی راد را یک "قهرمان ملی" دانست و گفت: "وکیلی راد دوران محکومیت خود را بیش از آنچه که باید باشد گذرانده است و بیگانگان نمی توانند منتی برای آزادی وی داشته باشند".
تاریخ مرگ:

      
اتهامات:
قاتل شاپور بختیار، آخرین نخست وزیر ایران پیش از انقلاب اسلامی.
بیوگرافی:

      
لینکس:
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B9%D9%84%DB%8C_%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%84%DB%8C%E2%80%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AF
تاریخ آخرین ویرایش:
Jan/24/2013
فرم ویرایش